Czy to możliwe, żeby żelazo tak się samo podniosło?

Bardzo proszę o pomoc, półtora miesiąca temu robiłam Fe po odebraniu wyników mój wynik wynosił 73, od zawsze miałam problemy z hemoglobina zawsze poniżej norma, jednak wczoraj robiłam znowu Fe i mój wynik wyniósł 159,8 ! Dodam, że nie brałam żadnych leków. Czy to możliwe, żeby żelazo tak się samo podniosło, czy coś mi dolega? Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Proszę się nie stresować, a na spokojnie oznaczyć stężenie białka magazynującego żelazo - ferrytyny - jeśli będzie powyżej normy, wówczas należy poszerzyć diagnostykę. W praktyce przypadki podobne do Pani często się zdarzają,a przyczyny często przejściowego wzrostu stężenia żelaza są czasami banalne. Ważne jest,, aby stężenie ferrytyny nie było zbyt wysokie, bo to będzie znaczyło, że jest Pani "przeładowana" żelazem. Jeśli ferrytyna będzie w normie, ne powinna się Pani niepokoić, jednak może Pani na spokojnie oznaczyć kontrolnie stężenie żelaza za ok 2 tygodnie - oczywiście najlepiej rano na czczo. Jeżeli po raz kolejny bylo by zbyt wysokie proszę wykonać morfologię z oceną retikulocytów, stężenie ferrytyny i transferyny, a z wynikami, jeśli będą nieprawidłowe udać się do lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych