Czy to musi być cukrzyca?

Mam ogromny problem. Mój syn ma 5 lat, do tej pory było wszystko w porządku. Parę dni temu zauważyłam u niego wzmożone pragnienie i moczopęd, a ponieważ moja mama ma cukrzycę od dwudziestu lat, więc problem nie jest nam zupełnie obcy. Zmierzyłam mu poziom cukru po posiłku i dużym spożyciu słodyczy, miał 217, a rano na czczo ma 101. Czy jest jakaś nadzieja i logiczne wytłumaczenie, że to jednak nie cukrzyca, czy coś jeszcze wywołuje podwyższony poziom glukozy? Proszę o szybką odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Prawdą jest, że stwierdzenie glikemii przygodnej powyżej 200 mg/dl przy obecności objawów typowych dla cukrzycy pozwala na rozpoznanie tej choroby. Podobnie glikemia na czczo powyżej 100 mg/dl wskazuje na zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Nie można jednak żadnego z tych wniosków wyciągnąć na podstawie pomiaru glukometrem - wiążące są jedynie wyniki badań wykonanych w laboratorium. Glukometry służą do orentacyjnej oceny glikemii, są więc niedokładne.

Pyta Pani o inne przyczyny hiperglikemii - świadczy ona o tym, że mechanizmy regulujące stężenie glukozy zawodzą - oznacza zagrożenie cukrzycą bądź tę chorobę. Może być także odpowiedzią organizmu na stres - ostre zakażenie, ciężki uraz, rozległą operację, oparzenie. Nie powinna natomiast z całą pewnością pojawiać się u zdrowego dotychczas dziecka w dobrej kondycji.

Wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu nie muszą oznaczać cukrzycy. Spowodowane mogą być na przykład infekcją układu moczowego czy spożywaniem dużej ilości słonych produktów. Powinna Pani udać się z synkiem do lekarza i wykonać oznaczenie stężenia glukozy. Nie ma innej metody wykluczenia choroby.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.