Czy to nerwica? Co powinnam zrobić?

Dzień dobry. Mam na imię Agnieszka i mam 18 lat. Mój problem polega na tym, że jestem osobą bardzo nerwową i nieśmiałą, co znacznie utrudnia mi kontakty z ludźmi. Tak, niektórzy teraz pomyślą: "Ale ma problem...Miliony ludzi na świecie jest nerwowych...". Ale ta moja nerwowość nie jest normalna! Ja się denerwuję w każdej, dosłownie w każdej, sytuacji. Kiedy muszę odpowiadać na środku klasy, kiedy idę do kogoś na urodziny, kiedy idę do sklepu, kiedy poznaję kogoś nowego... Wtedy dosłownie cała się trzęsę, niesamowicie się pocę, głos mi drży, idiotycznie się po prostu zachowuję. Niedawno jeden mój kolega powiedział mi, że kiedy po raz pierwszy się spotkaliśmy, tak okropnie się denerwowałam, że myślał, iż dostanę zawału! W przyszłym roku czeka mnie matura. Zamierzałam w ogóle do niej nie podchodzić, właśnie ze względu na tą nerwowość, ale z drugiej strony nie wybaczyłabym sobie, gdybym nawet nie spróbowała. Ale bardzo się boję, że zrobię z siebie (po raz setny z kolei) pośmiewisko, albo że faktycznie z tych nerwów zemdleję... Możliwe jest, że mam nerwicę? Jakie badania musiałabym zrobić, żeby to stwierdzić? Pozdrawiam.

Witam serdecznie.

Twój opis problemu wskazuje na zaburzenai lękowe pod postacią fobii społecznej.
Wspomniane przez Ciebie sytuacje, w których czujesz się niekomfortowo, mają pewien wspólny mianownik. We wszystkich tych sytuacjach możesz być oceniana przez innych ludzi (poznawanie nowych osób, publiczna wypowiedź, życzenia urodzinowe składane "w cztery oczy", a następnie spotkanie z grupą osób na urodzinach itd.).

Osoba cierpiąca na fobię społeczną w tego typu sytuacjach przeżywa niepokój, dyskomfort, stara się ich unikać, w danej sytuacji pojawiają się również objawy cielesne lęku. Do typowych objawów somatycznych lęku społecznego należy zwiększona potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, drżenie rąk oraz m.in.: parcie na mocz, ból brzucha, bóle i zawroty głowy, duszność.
Osoba cierpiąca na fobię społeczną obawia się również tego, że przez te objawy dodatkowo zwróci na siebie uwagę otoczenia, ośmieszy się - przyczynia się to do nasilenia objawów.

O objawach i leczeniu fobii możesz przeczytać w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-jakis-sposob-zeby-pozbyc-sie-...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-depresja-czy-fobia-spoleczna-a...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-walczyc-z-depresja-i-fobia-spoleczna

W tej sytuacji polecam Ci wizytę u lekarza psychiatry, celem diagnozy i dalszych zaleceń. Nie ma badań diagnostycznych typowych dla fobii społecznej - o rozpoznaniu decyduje przede wszystkim charakterystyczny obraz kliniczny.

Lekarz może zlecić badania w celu monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii (morfologia, elektrolity, enzymy wątrobowe).

Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, polecam Ci systematyczną psychoterapię. Jak sama zauważyłaś, nie leczone objawy nasilają się, wywierając niekorzystny wpływ na kolejne obszary Twojego życia. Skuteczne leczenie pomoże odzyskać dobre samopoczucie, osiągać dobre wyniki w nauce i inne sukcesy, na które zasługujesz. Masz potencjał, który możesz wykorzystać - pozwól sobie pomóc.

Serdecznie pozdrawiam