Czy to neuroborelioza?

Witam serdecznie.

Od maja br mam boreliozę. Przechodziłam już 2 kuracje antybiotykami i niestety wynik IgM jest nadal dodatni. Od kilkunastu dni mam silne bóle głowy, z którymi niestety nie mogę sobie poradzić, do tego dochodzi ból stawów, drętwienie rąk i słaba koncentracja. Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do neurologa, który dalej zadecyduje co robić. Proszę o informację czy może to być neuroborelioza? Mam wrażenie, że wszyscy przerzucają mnie od jednego lekarza do drugiego i nikt nie chce powiedzieć nic konkretnego lub uważają, że borelioza to nic groźnego - niestety jest :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Miano przeciwciał przeciwko boreliozie (również IgM), może się jeszcze utrzymywać przez długi czas (IgG przez wiele lat, IgM do 6 miesięcy), po zastosowaniu leczenia, dlatego badanie to nie służy ocenie skuteczności leczenia. Jedyną informacją o aktywnym procesie było by narastanie miana przeciwciał.

W przypadku wystąpienia objawów neurologicznych, rzeczywiście należy wykluczyć neuroboreliozę. Może to wykonać neurolog lub lekarz chorób zakaźnych. W tym celu pobiera się płyn mózgowo-rdzeniowy do badania przeciwciał przeciwko boreliozie. W razie potwierdzenia rozpoznania stosuje się antybiotykoterapię dożylną.

W związku z obecnością niespecyficznych dolegliwości, warto aby zgłosiła się Pani do neurologa, który po przeprowadzeniu badania neurologicznego określi, czy są wskazania do diagnostyki w kierunku neuroboreliozy.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na ten temat.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!