Czy to nie spowoduje efektu jojo?

Witam. Mam 168 cm wzrostu, 15 lat i ważę 64 kg. Chciałabym schudnąć co najmniej 5 kg. Czy taki jadłospis nie spowoduje efektu jojo? 1 śniadanie: Szklanka wody niegazowanej, jogurt ( + ewentualnie płatki fitness) 2 śniadanie: 2 kromki pieczywa wasa Obiad: zwyczajny. Naleśniki, placki ziemniaczane itp. Kolacja: Jabłko Do tego codziennie 2 serie po 25 brzuszków. Zero napoi gazowanych, sama niegazowana woda. Zero słodyczy. Taka dieta nie spowoduje efektu jojo? Pozdrawiam, Asia15
ponad rok temu

Witam,

Taki sposób żywienia wiąże się z dużym ryzykiem niedoborów pokarmowych.

W Twoim menu nie ma warzyw, owoców, nabiału.
Placki ziemniaczane i naleśniki chłoną bardzo duże ilości tłuszczu, przez co stają się bombami kalorycznymi, jakkolwiek jadłospis pod względem kaloryczności może zwiększać ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt w Twoim wieku (zgodnie z normami, przy umiarkowanej aktywności fizycznej) wynosi ok. 2400 kcal.
Myślę, że produkty w Twoim menu nie dostarczają nawet 1000 kcal.
To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Na aktywność fizyczną codziennie powinnaś przeznaczyć co najmniej 30 minut.
Zjadaj 5 posiłków, w odstępach około 3-godzinnych.

POZDRAWIAM

P.S
Nie powinnaś się odchudzać.