Czy to normalne u dzieci z autyzmem, że mimo ćwiczeń, nic nie umie?

Witam jestem mamą dwulatka ze zdiagnozowanym autyzmem od pół roku. Od tego czasu dziecko jest w terapii logopedycznej, ruchowej, SI, uczęszcza na WWR oraz staram się na miarę moich możliwości sama z nim pracować. Czy to normalne że np w kolo pokazuje mu się krowę od pół roku a on dalej nie wie co to krowa z innymi przedmiotami też tak jest. To samo np z włożeniem koła na patyk nie umie robi to na "stawkę" a nie dziurą na patyk. Czy to normalne u dzieci z autyzmem że mimo ćwiczeń nic nie umie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To nie jest do końca tak, że nic nie umie. Po prostu z ograniczeniami jakie posiada jest mu trudniej nabywać nawet podstawowe i proste umiejętności. Czasem wyuczenie dziecka autystycznego robienie zwykłego pa pa to rok albo dwa pracy terapeutycznej.
Wkłada Pani wiele wysiłku w to by dziecku poprawić funkcjonowanie i naturalne jest, że chce Pani namacalnych, widocznych efektów. Jednak w przypadku całościowych zaburzeń rozwoju trzeba cierpliwości i stałej, systematycznej terapii nawet gdy nachodzą nas wątpliwości.
Proszę też pamietać o sobie o swoim życiu i czasie na relaks. Trzeba czasem skupić się też na sobie by się zresetować i nabrać sił do pokonywania trudności.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Dzień dobry.Półroczna terapia to nie jest jeszcze długi proces terapeutyczny.Oczywiście bierzemy pod uwagę częstotliwość terapii, zwłaszcza SI i samo dziecko- nad czym pracują terapeuci, jakimi metodami, czy nie ma przerw w terapii... Proponuję przyjrzeć się tym procesom za 6 miesięcy, ale też czy stosujecie się Państwo do zaleceń terapeutów będących w kontakcie z dzieckiem.Powodzenia.