Czy to normalne, że 7-letniemu dziecku jeszcze nie wypadają zęby mleczne?

Moje dziecko 29 listopada skończy 7 lat i jeszcze mu nie wypadają zęby mleczne,nawet sie nie ruszają! Czy to normalne?

wymianan zębów mlecznych jest w różnym wieku (najczęściej zaczyna się ok 6 roku życia) - więc wydaje się, że Pani dziecko ma jeszcze czas. Jeśli panięta Pani kiedy pojawiły mu się pierwsze mleczaki - mogłaby to być podpowiedz do oceny oreienacynego czasu wymainy pierwszych zębów stałych. Proszę jeszcze sprawdzić czy przypadkiem nie pojawiły się 6 - tu nic nie wypada a rosną zęby stałe:) Jeśli jednak nie ma ani 6,ani nie ruszą się z wymianą siekacze - nalezy rozważyć wykonanie zdjęcia pantomograficznego w celu oceny zawiązków zębów stałych.

Witam. Przyjmujemy, że pod względem kolejności wyrzynania się zębów stałych prawidłowe są dwa sposoby ząbkowania. Pierwszy, zwany trzonowcowym, polega na tym, że najpierw (około szóstego roku życia) pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli szóstki. Później w odstępach około jednego roku powinny wyrżnąć się centralne siekacze stałe - jedynki. Drugi sposób wyrzynania się zębów stałych, tzw. siekaczowy, również uważany jest za prawidłowy. Rozpoczyna się od pojawienia siekaczy przyśrodkowych (jedynki), następnie wyrzynają się zęby trzonowe (szóstki). Termin rozpoczęcia wyrzynania zębów stałych jest orientacyjny i oscyluje między 5 a 7 r.ż.; . W ciągu ostatniego półwiecza podobnie jak przyspieszenie rozwoju obserwujemy również coraz wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Należałoby tutaj również przypomnieć sobie wiek pojawiania się kolejnych zębów u rodziców. Dodatkowo u dzieci z otyłością również może wystąpić wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Natomiast opóźnione wyrzynanie rozpoznajemy gdy pierwsze zęby stałe pojawiają się po 8 roku życia. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów albo brak miejsca w łuku zębowym w przypadku zębów stałych.
Opóźnienie wyrzynanie zębów obserwuje się także w chorobach przewodu pokarmowego upośledzających stan odżywienia dziecka (celiakia, mukowiscydoza). Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń.