Czy to normalne, że po roku boli mnie w miejscu przepukliny pępkowej?

Witam Rok temu mialem zabieg leczenia przepukliny pepkowej. Dziura byla mala bez uzycia siatki. Przyznam, ze przez ten rok troche sie zaniedbalem i chcialbym isc na silownie. Zauwazylem, ze przy wiekszym wysilku ( ostatnio np gdziy zmienialem koala w aucie) boli mnie to operowane miejsce. Mieszkam za granica kontakt z chirurgiem bedzie praktycznie niewykonalny a lekarz rodzinny powie jak zwykle, ze wszystko jest ok. Czy to normalne, ze po roku po wysilku boli w tym miejscu? Czy mozna cwiczyc bez obaw? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Nawrót przepukliny jest możliwy. Sugeruję raczej stosować ćwiczenia, które nie będą powodowały wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (czyli np. podnoszenie ciężarów i intensywne ćwiczenia brzucha). W razie nasilenia dolegliwości warto by skonsultować się z chirurgiem.