Czy to normalne, że przy zmianie tabletek bolą mnie łydki?

Mam 22 lata i kilka miesięcy temu przeszłam laparoskopowe wycięcie woreczka żółciowego, od tamtej pory przy przyjmowaniu tabletek występowały uciążliwe plamienie. Tydzień przed końcem brania tabletek, później w przerwie dostawałam normalnie krwawienia. Po pójściu do pani doktor zostały mi tabletki zmienione na lek M..., kończę brać 2 opakowanie i przez te dwa miesiące strasznie bolą mnie łydki, gdy siedzę i leże. Moje pytanie brzmi: czy mam natychmiast przerwać ich branie, czy poczekać aż skończę opakowanie Chcę dodać, że w chwili obecnej moja pani doktor jest na L4 i nie wiem czy zrobić miesiąc przerwy, czy iść po kolejne opakowanie tych samych leków.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ból łydek nie jest "normalny" przy zmianie tabletek. Z opisu podejrzewam, że lekarz zmienił Pani tabletki na mocniejsze, ze względu na międzymiesiączkowe krwawienia. Antykoncepcja hormonalna jest czynnikiem ryzyka zakrzepicy żylnej. Typowym objawem zakrzepicy żył głębokich nóg jest ból podczas stania i chodzenia, który ustępuje przy unieruchomieniu nóg. Pomimo tego nie lekceważyłabym Pani objawów, bo zakrzepy mogą prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych z zagrożeniem życia włącznie. Tym bardziej, że szczególnie u osób młodych choroba może się objawiać w nietypowy sposób lub wręcz przebiegać bezobjawowo.

Aby potwierdzić/wykluczyć zakrzepy w nogach należałoby wykonać tzw. test kompresyjny przy pomocy USG. Radziłabym też odstawić tabletki, przy podejrzeniu zakrzepicy żylnej.

Pozdrawiam serdecznie!