Czy to normalne, że w 7. tygodniu widać tylko pęcherz płodowy?

Witam! Proszę o pomoc! 15 maja odstawiłam pigułki antykonc., 26 lipca byłam u ginek.i potwierdził ciążę - z USG 6-7 tydzień. Na USG widoczny był tylko pęcherz płodowy. Inna pani gin. powiedziała, że powinien być juz widoczny zarodek.

Licząc od odstawienia tabl. mógł to byc 10 tydzień. Czekam na wizytę. Ale czy to możliwe, by po odtawieniu tabl. (przerwałam w połowie opakowanie), tak szybko można było zajść w ciążę? I czy to możliwe, by nie było widać zarodka? W poprzedniej ciąży już w 6 tyg. od ostatniej miesiączki biło serduszko i widziałam fasolke na USG. Proszę o odp.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe w krótkim czasie po odstawieniu tabletek. Zwykle jednak zaleca się odczekać kilka cykli, tak by pozwolić organizmowi na powrót do pełnej równowagi hormonalnej. Ciąże poczęte tuż po odstawieniu tabletek obarczone są nieco większym ryzykiem powstania wad rozwojowych i poronień w pierwszym trymestrze. Rzeczywiście w siódmym tygodniu powinno być już widać zarodek, powinna być też widoczna akcja jego serca. Możliwe, że jest to tak zwane puste jajo płodowe, czyli zarodek, ze względu na losowo powstałe wady, przestał się rozwijać na bardzo wczesnym etapie. Należy przeprowadzić kontrolne badanie USG po tygodniu, aby ewentualnie potwierdzić tą diagnozę.

Pozdrawiam serdecznie!