Czy to objaw astmy?

Witam. Mam 35 lat. Jakiś rok temu po raz pierwszy przeżyłam dużą duszność. Miałam uczucie ciężaru na piersiach oraz bardzo wydłużony wydech. Nie było charakterystycznych świstów ani kaszlu (do tej pory). Jedynie uczucie duszności, co za tym idzie - osłabienie. Takie stany powtórzyły się kilkakrotnie. Dopiero niedawno po badaniu spirometrycznym lekarz rozpoznał u mnie astmę. Pierwsze badanie wykazało Fev%66, natomiast juz kolejne, po leczeniu, o wiele lepsze. Dodam, że od wielu lat intensywnie uprawiam sport. I ostatnio właśnie przy wzmożonym wysiłku odczuwam mocne zawroty głowy. Najpierw czuję mocne osłabienie, potem zawroty głowy, robię się blada. Czy to może być objawem astmy? Wyniki spirometryczne (nowe) nie są szczególnie złe. Ostatnio mimo podawania leków wziewnych, często czuję się słabo, miewam lekkie duszności. Tylko niepokoją mnie też zawroty głowy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Przedstawione informacje z dużym prawdopodobieństwem wskazują na istnienie astmy oskrzelowej. Proszę jednak pamiętać, że obecność jednej choroby nie wyklucza innej. Z uwagi na bóle w klatce piersiowej warto wykonać EKG, zawroty głowy skonsultować neurologicznie oraz - w razie braku przyczyny neurologicznej - laryngologicznie. Powyższe objawy mogą też wynikać z niedotlenienia, a ono z kolei z utrudnienia wentylacji w wyniku obturacji oskrzeli. Możliwe, iż w związku z prowadzeniem aktywnego trybu życia lub postępem choroby akltualne leczenie jest nieadekwatne w stosunku do potrzeb organizmu. Warto zweryfikować to z lekarzem je nadzorującym.

Pozdrawiam