Czy to objawy hipoglikemii - jakie badania zrobić?

Witam, mam 32 lata, od jakiegoś czasu nie wiem co się ze mną dzieje, jestem ciągle zmęczona, mam problemy z koncentracją, z pamięcią, często jestem nerwowa, towarzyszy mi niepokój i lęk, a na dodatek tego jest mi zimno i źle śpię. I tak sobie pomyślałam, że chyba powinnam udać się do psychiatry, ponieważ wszystko to są takie dolegliwości, tak mi się wydaje, natury psychiki, ale ostatnio wpadłam na pewną stronę i z tego co tam wyczytałam to jednak mogłabym mieć tę hipoglikemię. Nie wiem czy informacje tam zawarte są wiarygodne. Jak na początku wspomniałam, mam 32 lata, uwielbiam słodycze, w mojej diecie przeważa mięso wieprzowe, ostatnie kilka lat siedzę w domu z dziećmi.

Czasami zdarza mi się tak, że koło 16-17 godziny strasznie chce mi się spać, normalnie mnie pokłada, jest mi zimno i trochę mnie trzęsie, zauważyłam, że nie mam tak jak wypiję po południu kawę, którą piję nie ze względu kofeinowego tylko dlatego, że jest słodka, lub zjem coś słodkiego. Często też sikam, nic mnie nie boli, tak że chyba to nie ze względu na pęcherz. Zawsze byłam dość szczupła, ale ostatnio przytyłam (w ciągu roku) ponad 10 kg i przy wzroście 169 cm ważę ok. 67 kg, wiem, że to dobrze, ale wiążę to ze źle dobranymi tabletkami antykoncepcyjnymi, które dostałam z powodu zaburzeń cyklu.

Ponadto w drugiej ciąży (3 lata temu) byłam na diecie bezcukrowej, ponieważ miałam duże stężenie cukru w moczu (300), krzywa cukrowa była niska - po 1 godz. ok. 130, ale po 2 godz. tylko minimalnie spadła o kilka jednostek. W mojej rodzinie występują przypadki cukrzycy typu II (babcia, wujek). Proszę podpowiedzieć mi, jakie mogłabym zrobić badania, aby zdiagnozować lub wykluczyć tę chorobę? Z nadzieją na szybką odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie!

Przyczyn Pani dolegliwości może być wiele. Jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy, dlatego wskazane jest wykonanie badań w celu jej wykluczenia. Podobne objawy mogą pojawiać się również w wyniku niedokrwistości, czyli anemii, czy zaburzeń hormonalnych (na przykład niedoczynności tarczycy).

Ze względu na zgłaszane dolegliwości ze strony układu moczowego wskazane jest również wykonanie badania ogólnego moczu. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie morfologii krwi obwodowej, poziomu cukru. Być może wskazane będzie również wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą.

I proszę jeszcze spróbować na co dzień wprowadzić do planu dnia wysiłek fizyczny (najlepiej minimum 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut). Systematyczna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie.

Pozdrawiam