Czy to objawy nerwicy?

Witam! Proszę o pomoc, bo nie wiem, do jakiego lekarza powinnam się zgłosić. Od dłuższego czasu dokuczają mi dotkliwe bóle mięśni, zwłaszcza nóg. Ostatnio, zaczęłam podejrzewać, że przyczyną tych dolegliwości może być stres. Jestem w trakcie sesji egzaminacyjnej i nogi bolą mnie właściwie bez przerwy. Po każdym egzaminie, czy nawet po załatwieniu jakiejś trudnej dla mnie sprawy, odczuwam dotkliwe, pulsujące bóle mięśni nóg od kolan w dół, co nasila się zwłaszcza nocą tak, że uniemożliwia zasypianie, albo budzę się często z powodu tego bólu, a rano wydaje mi się, że mam tak ciężkie nogi, że nie potrafię się ruszyć. Jestem raczej skrytą osobą i wszystkie emocje chowam w sobie, być może mój organizm sam się tak "wyładowuje". Nie wiem co mam o tym myśleć...

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Rzeczywiście przyczyna opisanych przez Panią trudności może być związana ze stresem, napięciem, z tłumieniem emocji. Zachęcam do spotkania przede wszystkim z psychologiem klinicznym bądź psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Proponowałabym również skontaktować się z lekarzem internistą w celu wykluczenia innej przyczyny wspomnianych dolegliwości.

Doraźnie mogą Pani pomóc ćwiczenia relaksacyjne, suplementy minerałów - przede wszystkim magnezu, witamin z grupy B, łagodne środki ziołowe uspokajające (np. melisa), masaż, kąpiel w jacuzzi.

Pozdrawiam serdecznie!