Czy to objawy typowe dla RZS?

Witam. Od kilku miesięcy pojawiają się u mnie objawy typowe dla RZS. Bóle i obrzęk stawów wędrujące- w stopie, kolanie, nadgarstku i palcach u rąk. Dolegliwości te oraz sztywnienie pojawiają się głównie po przebudzeniu. Wykonano mi badania. OB i CRP mam w normie. Natomiast Anty-CCP wyszło mi ponad 500 (norma do 17) a RF 29 (norma do 14). Jeżeli chodzi o obciążenie genetyczne- rodzona siostra choruje na RZS. Reumatolog twierdzi, że na diagnozę i leczenie jest zbyt wcześnie, bo badania nie wykazały stanów zapalnych. Czy to prawda? Skąd w takim razie takie złe wyniki RF oraz Anty-CCP?

Lek. Paweł Szadkowski

Sama obecność przeciwciał nie świadczy o chorobie. Mogą one występować u osób zdrowych, ale rzeczywiście, przy Pani objawach i wynikach, szansa, że RZS się rozwinie, jest duża. Samych przeciwciał się nie leczy. Lekarz na pewno wykonał odpowiednie prześwietlenia stawów i nie zauważył żadnych zmian w tych stawach. Aby rozpoznać rzs istotna jest obecność objawów przez min. 6 tygodni i bolesność i obrzęk stawów przy badaniu przez lekarza.