Czy to oznacza, że choroba zmieniła się w raka jelita?

Dzień dobry. Mam stwierdzone wrzodziejące jelito grube, a moja mamusia zmarła na raka jelita grubego. Od półtora roku nic się nie dzieje,nie krwawię, dobrze się czuję, ale zanim zrobię kolonoskopię, to zrobiłam badaniana krew utajoną i CEA. Okazało się że krew jest obecna, a CEA ma wynik <0.50. Jak to rozumieć? Bo na wizytę jeszcze muszę czekać. Skąd ta krew i czy to oznacza że choroba zmieniła się w raka jelita? Renata

Lek. Paweł Szadkowski

Sama obecność krwi w kale przy Pani chorobie raczej nie stanowi podejrzenia raka. Niemniej pewność uzyska się dopiero po wykonanej kolonoskopii i pobraniu wycinków. WZJG sprzyja wystąpieniu raka jelita grubego, dlatego tak ważne są regularne kontrole. Krew mogła się pojawić w kale z powodu np. nadżerki błony śluzowej jelita.