Czy to oznaka zapalenia przydatków?

Bardzo proszę o opinię: 1,5 m-ca (16 XI) jestem po histeroskopii - podejrzenie polipa, z wyniku hist.-pat. nie wyszedł polip (opis - brak błony śluzowej trzonu macicy - tak mi wytłumaczył mój lekarz).
Miesiączkę po tym zabiegu miałam bardzo skąpą i oczyszczałam się do 10 dnia cyklu (10 XII), a wieczorem zaczęłam krwawić i trwało to 2 dni (tak jak przy miesiączce). Odczuwałam także ból jajnika. Od tamtego czasu odczuwałam delikatnie pobolewanie przy dotyku (chyba to okolice jajnika prawego), a teraz kiedy miałam dostać miesiączkę, ból się nasilił.
M-c po histeroskopii byłam na kontroli i palpacyjnie wszystko było w porządku (były sprawdzane jajniki). Liczyłam, że miesiączkę dostanę gdzieś 14 dnia od tego krwawienia, czyli 25/26/27 XII, ale nadal jej nie mam, a już minęło od krwawienia 16-18 dni.
Chciałam bardzo podkreślić fakt, iż w tym czasie żyłam w dużym stresie czekając na wynik histopatologiczny. Z obrazu histeroskopii wynikało, iż ujścia jajowodów mam obustronnie drożne.
W związku z tym mam pytanie, czy te objawy mogą być przyczyną powstania torbieli na jajniku, która może osiągnąć znaczne rozmiary w tak krótkim czasie i dlatego boli? Czy ból jajników oznaczać może, że mam jakieś problemy z gospodarką hormonalną? Czy może to być oznaką zapalenia przydatków?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani udać się ponownie na kontrolę do ginekologa. Torbiel jajnika może być przyczyną bólu, nie musiała ona nawet osiągnąć dużych rozmiarów, by powodować takie dolegliwości. Zapalenie przydatków również nie jest wykluczone, np. jako powikłanie histeroskopii - należałoby wykonać posiew z szyjki macicy (nie jest to idealna metoda diagnostyczna w tym przypadku, ale niewielki mamy wybór), a także USG.
Proszę nie zwlekać z wizytą, gdyż nieleczone zapalenie przydatków prowadzić może do niepłodności.
Pozdrawiam serdecznie!