Czy to początki depresji?

Witam. Mam 19 lat. Nie wiem, od czego zacząć. Do tej pory byłam szczęśliwą osobą. Dobrze dogadywałam się z przyjaciółmi i rodziną, dobrze szło mi na uczelni. Jednak zawsze byłam bardzo wrażliwa. Najmniejsze niepowodzenie wytrącało mnie z równowagi. W jednej chwili ze spokojnej, szczęśliwej nastolatki potrafiłam przenieść się na dno rozpaczy. Miesiąc temu poznałam chłopaka. Spotykaliśmy się dość często, zakochałam się, zaangażowałam. Jednak nie potrafię poradzić sobie z emocjami. Kiedy wszystko się między nami układało, mimo wszystko czułam niepokój, miałam huśtawki nastrojów, chodziłam przybita, zastanawiałam się, drążyłam, że może coś jest nie tak. Żyłam praktycznie od spotkania do spotkania, od SMS-a do SMS-a. Ciągle miałam wrażenie, że nie zadzwoni, nie napisze, że go stracę, chociaż nie miałam ku temu żadnych powodów. Jednak jemu nie dałam w żaden sposób tego odczuć. Teraz wszystko zaczyna się psuć między nami. Zdaję sobie sprawę, że miesiąc to bardzo krótko, ale ja zdążyłam się już zaangażować i nie wyobrażam sobie, że mogłabym być z kimś innym. O ile wtedy było ze mną źle, teraz już zupełnie sobie nie radzę. Ciągle płaczę, trzęsą mi się ręce, codziennie boli mnie głowa, nie mogę się na niczym skupić. Mam ochotę zasnąć i już się nie obudzić. Z jednej strony staram się myśleć logicznie, że to nie koniec świata, że mam przyjaciół, rodzinę, ale nie potrafię się uspokoić. Powoli wszystko traci sens. Czy to początki depresji? Nie wiem, co się ze mną dzieje... Pozdrawiam i będę wdzięczna za pomoc, poradę.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisane przez Panią emocje, uczucia mają podłoże emocjonalne, wyrażają się pod postacią doznań depresyjnych, lecz również lękowych. Z rozpozaniem depresji bardzo bym uważał, również dlatego, że spowodowałoby to swego rodzaju "spłaszczenie" problemu. Niemniej jednak, jeśli nie poszuka Pani pomocy, problemy takie mogą przerodzić się w depresję bądź zaburzenia lękowe.

Widzę, że trafnie potrafi Pani opisać siebie - mechanizmy swojego postępowania. Warto byłoby zastanowić się nad tym, jakie mają konsekwencje (zarówno pozytywne, jak i negatywne) dla Pani postępowania, dla odbioru Pani przez inne osoby (i w konsekwencji - również dla ich działań względem Pani). Problemy mogą wynikać z zaniżonego poczucia własnej wartości.

Takie rozmowy najlepiej prowadzić pod przewodnictwem psychologa lub terapeuty. Bardzo polecam Pani poszukanie odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie