Czy to poważna infekcja pochwy?

Witam! Mam problem i bardzo proszę o konsultację. Zacznę od początku. Ok dwa miesiące temu przebyłam poważną infekcję górnych dróg oddechowych, leczona ona była trzema mocnymi antybiotykami, jak się okazało zażywałam je bez większej osłony. Po ok. miesiącu od choroby dostałam dziwnego pieczenia i swędzenia pochwy oraz pojawiła się twarożkowata wydzielina z niej, po konsultacji z moim lekarzem rodzinnym otrzymałam maść Clotrimazolum GSK oraz N***- tabletki dopochwowe, kuracja trwała 10 dni. Kilka dni po zakończeniu leczenia dostałam okres, w terminie choć bardzo mnie zaniepokoił, ponieważ był on dużo mniej obfity niż zazwyczaj, dodam jeszcze, że ostatnio sporo schudłam w krótkim czasie i miałam bardzo stresujący miesiąc. I tu moje pierwsze pytanie, czy ta skąpa miesiączka może mieć powiązanie z przebytą kuracją antybiotykiem stosowanym dopochwowo? Jeśli chodzi o ciążę to raczej wykluczam, nie współżyję. Z moim chłopakiem czasami uprawiamy petting, ale bardzo bezpieczny, bez bezpośredniego kontaktu narządów płciowych. Dla pewności zrobiłam jednak kilka testów ciążowych w różnym czasie, wszystkie wyszły negatywnie. Po okresie nieco przeszło, ale teraz ponownie odczuwam co jakiś czas delikatne swędzenie, pieczenie a nawet ból w pochwie i podbrzuszu, odczuwam również lekkie opuchnięcie. Ponadto czasami mam wrażenie parcia na pęcherz, ale nie wiem czy nie jest to wynikiem stresu, ponieważ bardzo martwi i niepokoi mnie ta sytuacja. Co to może być? Przepraszam za zawiłość tekstu. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Żadna infekcja tocząca się w organizmie człowieka nie jest łagodna. Nawet jeśli przebieg jest delikatny, a patogen nie wywołuje groźnych chorób, to zawsze może dojść do nadkażenia z ciężkim powikłaniami. Infekcja dolnych dróg moczowo-płciowych zawsze wymaga szybkiego leczenia ze względu na możliwość wstępowania do wyżej położonych narządów.

Przyjmowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania zwykle prowadzi do wyjałowienia organizmu z bakterii tworzących naszą florę fizjologiczną. Taki stan prowadzi do braku odporności, a w namnażania grzybów.

Wywiad w kierunku stosowanej antybiotykoterapii wraz z występowaniem objawów wspomnianych powyżej jest charakterystyczny dla infekcji grzybiczej. Stąd też zaordynowane przez lekarza rodzinnego leczenie.

Zmiana charakteru miesiączki mogła być wywołana osłabieniem organizmu (infekcja dróg oddechowych, infekcja dróg rodnych), a także opisanym stresem czy znacznym spadkiem masy ciała. Nie widzę podstaw do niepokoju. Testy wykonane po 14 dniach od zbliżenia dają wiarygodne wyniki, dlatego ciążę też można wykluczyć.

Ponowne wystąpienie dolegliwości po menstruacji wymaga jednak wizyty u ginekologa. Istnieje bowiem ryzyko, że grzybica nie została do koca wyleczona a wraz ze złuszczaniem endometrium doszło do nawrotu infekcji, by może ze wstąpieniem na przydatki. Konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego z ewentualnym pobraniem posiewu w celu wykrycia patogenu i włączenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam