Czy to prawda, że mężczyźni rosną do 25 roku życia?

Witam, Mam 20 lat i mierze 178 cm czy to prawda że chłopak rośnie do 25 roku i że mogę jeszcze parę centymetrów urosnąć? Bardzo mi na tym zależy, aby jeszcze trochę urosnąć. Moi koledzy są dużo wyżsi, nie wszyscy, ale większość. Chciałbym jednak mieć około 190 cm wysokości. Bardzo lubię grać w koszykówkę i w tym sporcie wzrost jest niezwykle wskazany. Co więcej, moja dziewczyna lubi wysokich mężczyzn. Sama również jest dość wysoka - ma 175 cm wzrostu. Jak zatem jest z tym wzrostem u chłopaków. Czy mam szansę jeszcze urosnąć? A jeżeli tak, to do kiedy chłopaki rosną? BArdzo proszę o fachową i wyczerpującą odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

 Karol KoĹakowski

Nasady kości długich zarastają u mężczyzn do 21 roku życia, a najczęściej jeszcze wcześniej. Tempo wzrostu w dużej mierze zależy od tego, w jakim tempie rośli rodzice, jeśli Pana ojciec swój ostateczny wzrost osiągnął dopiero po 20 roku życia, to istnieje szansa, że pan również nie ukończył jeszcze procesu wzrastania. Natomiast jeśli od dłuższego czasu pana wzrost nie zmienia się, to znaczy, że najprawdopodobniej wzrost 178cm będzie pana wzrostem ostatecznym.

Mikołaj Cyganok

Witam! Zgodnie z danymi auksologicznymi - u przeciętnego, zdrowego człowieka płci męskiej ostateczny wzrost ustala się między 20 a 24 rokiem życia, czyli po zakończeniu okresu pokwitania a co za tym idzie, również po zakończeniu wzrastania kości długich.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!

Opierając się na danych klinicznych, chłopcy rosną średnio do 20-21 roku życia.
Wzrost uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi, które oddziaływają na siebie; ogólnie zakłada się, że całość cech odziedziczonych po ojcu i matce będzie źródłem wzrostu średniego pomiędzy nimi, z uwzględnieniem płci (mężczyźni są średnio wyżsi od kobiet o ok. 14 cm). Średni wzrost mężczyzn w Polsce wzrósł z 165,0 cm w 1880 r. do 177,4 cm w 2001 r.
Na poziomie opisowym kilka badań wykazało, że ostateczny wzrost dzieci jest ściśle uzależniony od wzrostu rodziców oraz od stopnia, w jakim każdy rodzic wpływa na sam wzrost. Zostały nawet opracowane wzory, które obliczają oczekiwany wzrost dziecka na podstawie wzrostu rodziców.
Ponadto wzrost dorosłego osobnika nie jest ściśle uzależniony od jego długości przy urodzeniu, ale jest związany ze wzrostem, jaki dziecko osiąga w wieku trzech lat. Na podstawie tych zasad zostało opracowanych kilka równań, które biorąc pod uwagę wzrost rodziców, wiek chronologiczny, wiek kości i wzrost danej osoby, pozwalają przewidzieć, choć z pewnymi nieścisłościami, ostateczny wzrost.
W ciągu całego życia wzrost ulega istotnym zmianom. Od urodzenia długość ciała zwiększa się stopniowo aż do wieku dojrzewania, kiedy to następuje okres nagłego przyspieszenia wzrostu, trwający 2-3 lata. Następnie tempo wzrostu maleje gwałtownie i progresywnie. Uważa się, że ostateczny wzrost zostaje osiągnięty w wieku 18 lat w przypadku mężczyzn i 17 lat w przypadku kobiet. Jednak wzrost liniowy ciała nadal postępuje z powodu odnowy kości trzonów kręgów do ok. 30. roku życia; uważa się, że między 18. a 25. rokiem życia ciało może wzrosnąć jeszcze ok. 3-5 mm. W wieku 30-50 lat wysokość pozostaje niezmieniona, natomiast od tego wieku stopniowo zmniejsza się w wyniku starczej inwolucji krążków oraz pogłębienia skrzywienia kręgosłupa. Ze względów praktycznych jest przydatne ustalenie wieku, w którym organizm przestaje wzrastać. W związku z powyższym uzgodniono, że ostateczny wiek to taki, po którym wzrost nie zwiększy się o więcej niż 2%.