Czy to prawda że u osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego często występuje twardniejące zapalenie dróg zółciowych?

Dzień dobry Czy to prawda że u osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego ,( ja mam łagodną postać bo niewielkie nadżerki w odbytnicy i esicy, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej, zatarty rysunek naczyniowy,) często występuje stwardniejące zapalenie dróg zółciowych? i problemy z wątrobą? od czego to zależy? czy od niewłaściwej diety? Czy u każdej osoby która choruje na chorobę taką jak ja jest większe ryzyko wystąpienia stwardniającego zapalenie dróg zółciowych i ogólnie problemów z wątrobą ?Czy powinnam obawiać się i martwić że też zachoruję?Stosuje dietę lekkostrawną unikam smażonych potraw, jem warzywa i owoce, Choruję od 6 lat i do tej pory wszystkie parametry wątrobowe tzn Aspat i Alat mam w normie , jedyne co, to czeka mnie zabieg na pęcherzyk żółciowy przez wzgląd na polipy .Mam też podwyższony cholesterol dość znacznie ten całkowity i LDL I HDL który zbijam za pomocą ziołowych herbat ( karczoch i mniszek lakarski) gdyż nie moge brac wszystkich leków przez wzgląd na chore jelita. Prosze powedzieć czy powinnam bać się tego że ja również jak inne osoby które chorują na wrzodziejące zapaleoie jelita grubego również ja zachoruję na stwardniejące zapalenie dróg zółciowych? Czy nie powinnam się tego obawiać? Od czego zależy zachorowanie na to?Czy jeśli będę stosowała nadal diete przez wzgląd na jelita i usunięty pęcherzyk to nie zachoruję? wspomagająco na wątrobę biorę sobie sylimarol lub inne preparaty wspomagające jej funkcje. Prosze powiedzieć w jaki sposób mogę zapobiec zachorowaniu na stwardniejące zapalenie dróg żółciowych? Jest jakaś metoda? Czy tylko moja nadal trwająca dieta i ewentualne suplementy na wspomaganie funkcji wątroby jakie teraz przyjmuję moga mnie uchronić przed tym? Czy to wystarczy ? czy mogę zrobić coś więcej i jak zapobiegać temu? Za odpowiedz i porady wszelkie bardzo dziękuję i Pozdrawiam serdecznie

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Niestety nie są znane przyczyny zapadalności osób z WZJG na Pierwotne Stwardniejące Zapalenie Dróg Żółciowych. Prawdopodobnie odpowiadają za to te same czynniki które powodują WZJG [a tych czynników nie znamy]. Na pewno wskazane jest regularne przyjmowanie leków zapisanych przez gastroenterologa oraz zrównoważona dieta. Pozdrawiam.