Czy to przez nadżerkę nie mogę zajść w ciążę?

Od 8 m-cy staram się z mężem o 2 dziecko, ale jak do tej pory nam się nie udało się. Dlatego też wybrałam się do ginekologa. Teraz wiem, że problemy z płodnością można leczyć dopiero po roku starań. Ale nie to mnie zmartwiło. Podczas badania zauważył, że mam dużą nadżerkę szyjki macicy, zrobił także badanie cytologiczne i do miesiąca będą jego wyniki. Dlatego też zastanawiam się, czy nadal możemy z mężem starać się o dziecko, czy lepiej poczekać na wyniki cytologii i ewentualne usuniecie tej nadżerki. Boję się, że jak zajdę w ciążę to ucierpi na to dziecko. Bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dziecko nie powinno ucierpieć z powodu nadżerki, natomiast niewykluczone, że nie będzie możliwe jej leczenie w ciąży. Może Pani na tym ucierpieć w sytuacji, w której wynik badania cytologicznego wykazałby dysplazję nabłonka szyjki macicy, czyli stan przedrakowy. Dlatego najlepiej poczekać co najmniej do wyniku cytologii, by ponownie starać się o dziecko.
Leczenie nadżerki może nieco utrudnić i przesunąć w czasie możliwość zajścia w ciążę, ale w razie takiego zalecenia, powinno być to dla Pani priorytetem.
Pozdrawiam serdecznie!