Czy to rak? A może nerwica? Pomocy!

Witam. Mam 15 lat i od jakiegoś czasu boli mnie lewa pierś. Ból jest uciążliwy. Do tego boli mnie lewa ręka oraz noga oraz tył pleców na wysokości serca tak, jakby pod łopatką. Czasami ból przenosi się na cała lewą stronę od stóp do głów. Odczuwam dziwne drętwienie lewej strony głowy oraz karku, boli mnie również pod pachą. Dodam też, że ta pierś jest nieco większa od prawej. Nigdy mnie to nie martwiło, bo to zazwyczaj normalne, ale teraz naprawdę się boję. Wciąż się pogrążam. Nie wiem, co o tym myśleć. Bywa też, ze odczuwam kłucia w mostku bardziej z lewej strony. Bardzo często dokuczał mi ból lewej nogi, lecz nie przejmowałam się tym, bo choruję na trzustkę i lekarze stwierdzili, że to od tego. I od momentu gdy wczoraj założyłam nieodpowiedni stanik, pojawił się właśnie ból tej piersi, bo zazwyczaj odczuwałam tylko lekkie kłucia jakby od serca, ale ból tej piersi pojawia się czasami i odczuwam go, gdy się poruszam, wykonuję gwałtowne ruchy. Lecz ręka i noga boli cały czas i w dodatku te dziwne bóle. Boję się, że to coś poważnego Dodam jeszcze, że ostatnio dokucza mi zmęczenie. I dużo stresu. Boję się iść do lekarza. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Bez wizyty u lekarza niestety się nie obędzie! Przez internet nie można zbadać pacjenta ani nie ma możliwości zadawania wnikliwych pytań, co umożliwia jedynie wizyta w gabinecie lekarskim. Myślę, że w Twoim przypadku najlepsza będzie wizyta u lekarza rodzinnego.

Wydaje mi się także, że Twoja wypowiedź na temat dolegliwości jest bardzo emocjonalna - uważam, że zamiast doszukiwać się u siebie objawów nowotworu trzeba zastanowić się, skąd biorą się takie obawy - czy może ktoś bliski zachorował na raka, masz problemy w domu, w szkole? To, że czasami ucieka się w chorobę, jest odruchem obronnym organizmu i nie należy się tego wstydzić.

A więc - odwiedź lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest okej. Porozmawiaj z kimś bliskim - jeżeli nie z rodzicami, to może z ciocią lub z koleżanką? Stres można spróbować rozładować w sporcie - zapisz się na basen, aerobik? Znajdź coś, co lubisz robić. Głowa do góry,

Pozdrawiam serdecznie