Czy to rak piersi?

Już od dawna się martwiłam, ale teraz jest już coraz gorzej. Moje piersi są jakieś dziwne, takie twarde, czuję pełno guzków i nie mogę ich nawet dotknąć. Kiedyś w sutku miałam dużo białej wydzieliny, teraz też mam minimalnie. To zaczęło się, gdy miałam 16 lat, teraz mam 17. Mam różne objawy, przede wszystkim ciągle jestem osłabiona i boli mnie głowa, nie mogę się przez to uczyć i mam złe oceny... Ostatnio po lewej stronie nad piersią bardzo mnie coś kłuło i nie mogłam się ruszać.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z pewnością przyczyną twoich dolegliwości nie jest rak piersi. W trakcie okresu dojrzewania piersi ulegają ciągłym przemianom, mogą tworzyć się różne zgrubienia i zagęszczenia. Niemniej, jedynym niepokojącym objawem jest wyciek z piersi, co może wskazywać na zaburzenia hormonalne. W takim przypadku warto byłoby zbadać poziom prolaktyny.

Nadmiar prolaktyny może być odpowiedzialny za wyciek z piersi, bolesność, a także zaburzenia miesiączkowania. Czasami także objawem towarzyszącym jest ból głowy i osłabienie.

Najlepiej byłoby, abyś udała się do ginekologa, który zbada Cię (piersi) i skieruje na badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie