Czy to refluks?

Jestem 35-letnią kobietą. Od kilku miesięcy męczy mnie powracający, suchy, jednostronny kaszel, chrząkanie, uczucie ucisku po prawej stronie klatki piersiowej. Zdiagnozowano refluks, w trakcie leczenia, początkowo była poprawa. Kilka dni temu pojawił się katar, ból nosogardzieli i ból po prawej stronie (wzdłuż) mostka - nie wiem, czy to przełyk czy tchawica/oskrzela. Znów po 2 dniach infekcji pojawił się suchy kaszel, bolesny po prawej stronie, uczucie przeszkody na poziomie mostka po prawej stronie, której nie mogę usunąć kasłaniem ani chrząkaniem, objawy występują tylko w ciągu dnia. Miesiąc temu robiłam RTG klatki piersiowej, w opisie wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy zwłaszcza w dolnych polach. Czy przyczyną dolegliwości jest refluks czy są to objawy ze strony układu oddechowego? O czym świadczy rtg? Do jakiego specjalisty się udać?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Powyższe objawy przemawiają  raczej za refluksem. Natomiast w wykonanym RTG klatki piersiowej nie ma wykazanych odchyleń, które tłumaczyłyby zgłaszane dolegliwości.
Obecne zaostrzenie ma prawdopodobnie charakter infekcji w obrębie nosogardzieli czy ewentualnie krtani - dlatego zachęcam do wykonania choćby podstawowej morfologii i OB, które potwierdzą ten stan i wskażą, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną czy wirusową.
Radziłabym, aby udała się Pani do gastrologa, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i ewentulanie zleci badania dodatkowe, które - mam nadzieję - ostatecznie rozwieją wątpliwości.

Pozdrawiam