Zapytaj lekarza

1 , 0 1 4 , 9 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to refluks czy może zespół jelita drażliwego?

Mam 18 lat i od jakiegoś roku mam problemy z trawieniem. Początkowo były o tylko bóle żołądka, zgaga i wzdęcia. Z czasem pojawiły się wymioty po niektórych posiłkach - tak jakby odbijanie, uczucie zalegania pokarmu w żołądku (czuję się wtedy tak ciężko). Po wypiciu gazowanych napojów lub wody ból nasila się. W gardle często mam uczucie takiego zalegania flegmy, a gdy idę lub się zmęczę takie uczucie duszności, braku powietrza. Mój lekarz rodzinny twierdził że to refluks i tak byłam leczona ale nieskutecznie. Po badaniach krwi wykryto u mnie bakterię HP (30u/ml). Wyleczyłam go antybiotykiem, ale mimo to objawy nie ustępowały. Dostałam skierowanie na gastroskopię lecz ona nic nie wykryła. Ostatnio czuję się coraz gorzej, po zjedzeniu boli mnie brzuch (prawa strona - tak jakby wątroba) i żołądek. Nie wiem czy może to być związane ze stresem, ponieważ ostatnio jestem na niego narażona bardziej. A właśnie w sytuacjach stresowych ból się nasila. Proszę o pomoc bo teraz nawet po lekkim posiłku ból powraca i nie wiem co robić.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Parys
71 poziom zaufania

Witam!

Opis dolegliwości wskazuje raczej na problem dotyczący górnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie możemy zatem raczej mówić o zespole jelita drażliwego.
Dolegliwości mogą być nasilane przez stres. Refluks żołądkowo-przełykowy, jeśli występuje, powinien być wykazany w badaniu gastroskopowym. Jeśli wspomniane badanie nie do końca wyjaśnia dolegliwości, choć refluks w połączeniu z silnym stresem może powodować opisywane objawy, do rozważenia badanie obrazowe jamy brzusznej.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety