Czy to są zaburzenia odżywiania?

Witam, mam 21 lat, jestem studentką. Od pewnego czasu bardzo przejmuję się moją figurą i ciągle staram się być szczuplejsza. Mam 164 i ważę 47 kg. Staram się od jakiegoś czasu nie przekraczać codziennie 1000-1200 kcal, a czasami, jeśli się to zdarzy, nękają mnie straszne wyrzuty sumienia i lęk, ze przytyję. Czy to jeszcze normalna dbałość o figurę, czy już problem psychiczny? Pozdrawiam

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Pani wskaźnik BMI wskazuje na niedowagę, co jest ważnym sygnałem, że dalsze odchudzanie może być niebezpieczne. Wyrzuty sumienia oraz lęk przed przybraniem na wadze są również bardzo niepokojące. Myślę, że sama Pani czuje, że ta przesadna dbałość o figurę ma podłoże psychologiczne. Zdecydowanie namawiałabym Panią do spotkania ze specjalistą. Proszę spróbować poszukać pomocy w akademickim ośrodku terapii lub zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego. W leczeniu zaburzeń odżywiania bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie psychoterapii, która pomoże Pani lepiej funkcjonować na wszystkich płaszczyznach Pani życia. Zaburzenia odżywiania są jedynie przejawem problemu, który gdzieś w Pani życiu emocjonalnym się pojawił i nie został rozwiązany.

Pozdrawiam serdecznie