Czy to są żylaki?

Witam, mam 38 lat, cztery miesiące temu urodziłam dziecko ( moja druga ciąża). Podczas ciąży dosyć sporo przybrałam na wadze- ok. 20 kg- teraz doszłam prawie do swojej wagi ( 60 kg), ale zaczęły się problemy z żyłami na łydkach: są bardzo widoczne przez skórę, a często w kilku miejscach wybrzuszają się -optycznie jak żylaki. Na szczęście rano "wybrzuszeń" nie ma, jednak po kilku godzinach znowu są. Widoczne na skórze niebieskie żyły są umiejscowione w okolicy kości piszczelowej, z tyłu pod zgięciem kolan, oraz po wewnętrznej stronie łydek. Jest tego coraz więcej.Na udach żył nie widać, za to jest inna przypadłość wielu kobiet - wiadomo jaka. Od kilku lat mam niedoczynność tarczycy - ostatnie badanie z poprzedniego miesiąca TSH 4,35- , Ft3 i Ft4 też nie są w normie -znowu więc biorę Euthyrox, mam bardzo niskie ciśnienie - górne czasami spada poniżej 100.Mam jakieś torbiele i mięśniaki- ale nie duże. Niepokoi mnie, że gdy siedzę odczuwam mrowienie w łydkach i stopach- pewnie jakiś ucisk na żyły. W rodzinie u wielu osób występowały żylaki, nie chcę dołączyć do tego grona. Od wczoraj zaczęłąm stosowac antykoncepcję - plasterek Evra. Moje pytanie: czy niedoczyność tarczycy może być przyczyną tej przypadłości i czy coś można zrobić żeby odwrócić ten proces?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani!

Objawy przez Panią opisane mogą wskazywać na początkowe stadium rozwoju choroby żylakowej. Zastrzegam jednak, że nie można tego stwierdzić z całą pewnością bez badania. Przedstawione informacje wskazują na występowanie u Pani czynników ryzyka: niedawna ciąża i znaczny przybór masy ciała, występowanie żylaków w rodzinie. W celu weryfikacji i postawienia diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza. Początkowo rodzinnego, który w razie potrzeby może skierować Panią do chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej należałoby też rozważyć zasadność stosowania antykoncepcji hormonalnej, jeśli potwierdziłoby się podejrzenie choroby żylakowej.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty