Konieczność usunięcia wykrytego guza piersi

MAM 28 LAT. CZTERY LATA TEMU WYKRYTO U MNIE GUZA PIERSI, ALE STWIERDZONO, ŻE NIE TRZEBA USUWAĆ. NA OSTATNIEJ WIZYCIE ZOSTAŁAM WYSŁANA NA BIOPSJE I STWIERDZONO, ŻE TRZEBA GO USUNAĄĆ. CHOCIAŻ DRUGI LEKARZ STWIERDZIŁ, BY LEPIEJ TO ZOSTAWIĆ. NIE WIEM, CO ROBIĆ, CZY USUNĄĆ, CZY ZOSTAWIĆ. Mastopathia - TAK WYKRYTO. CZY TO COŚ POWAŻNEGO?
28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Mastopatia to zmiany włóknisto-torbielowate, których przyczyną zwykle jest zachwianie równowagi hormonalnej. Guz jest ograniczony, elastyczny, twardawy, czasem bolesny (szczególnie w okresie przedmiesiączkowym, kiedy torbiele mogą się powiększać, a piersi obrzmiewać).

Część zmian (rozrost zrazików i przewodów gruczołu) zagraża transformacją w zmianę złośliwą - raka piersi. Dlatego też, w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli jest duży, lepiej go usunąć.

Trudno mi mówić o konkretnych wskazaniach do usunięcia guza u Pani, nie znając całości obrazu klinicznego. Zagrożenie przemianą nowotworową rośnie wraz z wiekiem, rozmiarem guza i oczywiście obecnością czynników obciążających (http://portal.abczdrowie.pl/czynniki-ryzyka-wystapienia-raka-piersi). Proszę porozmawiać o wątpliwościach z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie