Czy to świadczy o drożdżycy?

Test na IGG zależną wykazał u mnie m.in. najwyższą alergię na mleko i jajka. Ćwiczę 5-6 x w tydz. (siłowo + cardio), celem schudnięcia i zbudowania tk. mięśniowej. Mimo zdrowej diety i aktywności fiz. postępy były mało zadowalające. Chcę wyeliminować alergeny - jak poradzić sobie z dostarczaniem białka? Wolałabym uniknąć jedzenia w kółko drobiu i ryb (tuńczyk też alergen). Jaką odżywkę białkową stosować? Sojową? Dodatkowo test wykazał obecność candida albicans - czy to świadczy o drożdżycy?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie

Problemem może być przepuszczalne jelito. Być może konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej. Jednak zalecam zacząć od wyeliminowania z diety najbardziej uczulające pokarmy. Osoby intensywnie trenujące często cierpią na dysbiozę- zaburzenia w mikroflory jelitowej, dlatego też polecam włączyć probiotyki.
W kwestii białka, nie będzie miała Pani problemu z pokryciem zapotrzebowania. Najczęściej mamy go nadmiar w diecie, w efekcie zaburza pożądaną rozbudowę masy mięśniowej i prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Proszę przeanalizować ilość biała w diecie. W celu redukcji tkanki tłuszczowej i rozbudowy masy mięśniowej, podaż białka nie powinna przekraczać 2, 2g/kg masy ciała.
Może Pani wspomóc się białkiem sojowym i z grochu. Dobrą alternatywą dla typowych odżywek białkowych jest białko konopne.

W Pani przypadku mamy jeszcze "candidozę", dlatego też eliminujemy nabiał cukier, słodycze, ograniczamy ilość owoców i węglowodanów-jednak nie mniej niż 150g/dzień.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Grzybica przewodu pokarmowego.
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/grzybica-przewodu-pokarmowego.html?c=1