Czy to toksoplazmoza?

Dzień dobry. Jestem w 10 tygodniu ciąży Odebrałam wyniki z badań i zaniepokoiły mnie pewne wyniki w biochemii: kreatynina w sur. wynosi 0,40, reszta jest w porządku, oraz badanie ogólne moczu: ciężar właściwy 1,030. Oraz badanie na toksoplazmozę mnie zaniepokoiło: tokspolazmoza IgG 290,5 IU/ml; wynik ujemny ≤1,0; wynik wątpliwy (1,0-3,0); wynik dodatni ≥3,0;  toksoplazmoza IgM: 0,165 COl; wynik ujemny wynik ≤ 0,800; wynik wątpliwy (0,800-1,000); dodatni ≥1,000. Wizytę u ginekologa mam za 2 tygodnie i trochę się obawiam, że może powinnam szybciej do niego pójść. Z góry dziękuję!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Obniżenie poziomu kreatyniny we krwi u kobiet w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym i wynika ze zwiększonego przesączania kłębuszkowego nerek. Na podstawie podanych wyników badań serologicznych można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że przebyła Pani w przeszłości toksoplazmozę - świadczy o tym wysoki poziom przeciwciał odpornościowych IgG. Przeciwciała te mogą utrzymywać się po zakażeniu przez wiele lat (niekiedy do końca życia), zabezpieczają Panią i płód przed kolejną infekcją pierwotniakową w czasie trwania ciąży. Żeby bardziej precyzyjnie określić czas, w którym powstały przeciwciała IgG można wykonać badanie awidności IgG. Nie ma Pani żadnych powodów do obaw.