Czy to twardzina układowa?

Witam! Jestem chora na twardzinę ograniczoną i zrobiono mi test Ana Profil3 (14 Ag, PCNA). W wyniku testu wyszło mi: Sm intensywność 8 klasa (+), Kontrola (Ws) intensywność 94 klasa +++, natomiast pozostałe klasa negatywna. Czy ten wynik badania świadczy o twardzinie układowej?

Witam!
W diagnostyce twardziny uogólnionej stosuje się wiele badań dodatkowych m.in. badania immunologiczne. Autoprzeciwciała ANA występują u 90% chorych. Do specyficznych typów przeciwciał należą Scl-70, ACA, oraz przeciwciała przeciwjąderkowe. Wśród innych istotnych odchyleń znajduje się również hipergammglobulinemia oraz podwyższone stężenie immunoglobulin IgG i IgM. Stwierdzenie tych typów przeciwciał, a szczególnie Scl-70 przemawia za rozpoznanie twardziny układowej. Przeciwciało Sm nie jest swoiste dla twardziny układowej, jest bardziej swoiste dla tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Wykonane badanie nie pozwala jednoznacznie rozpoznać twardziny uogólnionej, aczkolwiek do rozpoznania twardziny uogólnionej powinien skłaniać szybki postęp zmian skórnych oraz zmiany w narządach wewnętrznych, głównie w płucach. Wynik badania należy skonsultować z reumatologiem, który zlecił badanie.

Pozdrawiam serdecznie!