Czy to tylko nerwica, tężyczka czy może objawy jakiejś innej choroby?

Witam, moje dolegliwości utrudniają mi życie już od kilku miesięcy na początku bagatelizowałem problem gdy zaczęły pojawiać się szumy uszne, później do tego doszedł śnieg optyczny. Od czasu do czasu boli mnie tył głowy promieniujący od szyi. Od niedawna zaczęły mnie boleć nogi a teraz doszło jeszcze mrowienie w okolicach ust oraz mrowienie palców i skurcze mięśni nóg. Czy to tylko nerwica, tężyczka czy może objawy jakiejś innej choroby?

Witam!
Wskazana szersza diagnostyka. Objawy tężyczkowe stwierdza się u badanych w ok. 70-80% nerwicowców. To co Pan opisuje może pasować do nerwicy, ale także do innych schorzeń. Potrzebna jest konsultacja neurologiczna i w miarę potrzeby RM głowy, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, potencjały wywołane, badania immunologiczne. Rozpoznanie nerwicy stawiamy dopiero po wykluczeniu chorób somatycznych.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nerwica objawia się różnymi dolegliwościami somatycznymi. Psychoterapia jest metodą najbardziej pomocną w tym zakresie i warto z niej skorzystać znajdując specjalistę. Jeśli lekarz, po konsultacji i przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczy chorobę somatyczną, wówczas należy skonsultować się z psychiatrą/psychologiem. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam Pana
Pana dolegliwości mogą mieć zarówno podłoże somatyczne,
jak też psychologiczne, np. stres, przeżywane emocje,
zaburzenia nerwicowe…
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie
lub psychoterapię.
Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pana
problemów zdrowotnych jest konsultacja z lekarzem
który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
Jeżeli lekarz wykluczy choroby somatyczne o podobnym
obrazie klinicznym, to znaczy, że Pana dolegliwości
wynikają np. ze stresu, zaburzeń nerwicowych
lub innych zaburzeń natury psychologicznej.
W takim przypadku należy podjąć psychoterapię.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i zdobyć umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl