Czy to uczulenie na salicylany?

Ponad miesiąc temu zobaczyłam u siebie czerwoną wysypkę na skórze, początkowo piekła a następnie swędziała. Znajdowała się ona na twarzy, szyi, brodzie oraz górnej części klatki piersiowej. Wybrałam się do lekarza pierwszego kontaktu, lekarz po obejrzeniu mnie stwierdził, że to alergia na salicylany, zapisał leki antyhistaminowe oraz kremy łagodzące pieczenie i świąd skóry. Nie skierował mnie do specjalisty alergologa. Powiedział, że mam nauczyć się reakcji mojego organizmu i zlecił dietę Aspirynową, po tygodniu wysypka prawie minęła. Po kontrolnym obejrzeniu, zalecił kolejną dawkę leków antyhistaminowych. Nie wiem co mam robić, wysypka wraca, pomimo zaleceń. Zauważam ją na twarzy, szyi i brodzie, ponadto pojawiła się też wokół kąciku oczu (tam gdzie tworzą się kurze łapki), moja skóra od miesiąca jest strasznie sucha, pomimo stosowania specjalnych kremów. Czy jest na to jakaś rada oprócz zażywania leków antyhistaminowych, czy poprosić o skierowanie do alergologa? Czy są jakieś testy, które potwierdziłyby alergie na salicylany ( wyszczególnienie produktów), ponieważ dieta Aspirynowa jest strasznie uciążliwa, bardzo dużo produktów zawiera przecież te związki. Wcześniej w rodzinie nikt nie chorował na żadne rodzaje alergii. Ja także po raz pierwszy mam do czynienia z taką uciążliwą wysypką. Oczekuję szybkiej odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety nie da się udzielić pełnej odpowiedzi na zadawane przez Panią pytanie bez badania lekarskiego i zebrania wywiadu. Wskazana jest wizyta u alergologa, gdyż zastosowane leczenie oraz unikanie podejrzanego alergenu nie przyniosło efektów i objawy nadal się pojawiają. Lekarz specjalista zdecyduje o rodzaju dalszej diagnostyki i ewentualnym leczeniu.

Proszę zwracać szczególną uwagę po czym następuje zaostrzenie objawów, lekarz prawdopodobnie będzie o to pytał. Może warto również rozpatrzyć wizytę  u dermatologa.

Pozdrawiam