Czy to uzależnienie?

Witam, Chciałabym aby moje obawy okazały się bezpodstawne, ale to się okaże. Pochodzę z rodziny, gdzie tata pił, podjął leczenie i nie pije już od 15 lat. Życie mojej rodziny zmieniło się diametralnie i ja sama, mam prawie 30 lat, zapomniałam już jak to jest, gdy ktoś nadużywa alkoholu. Obecność alkoholu pojawiła się w moim życiu, odkąd zamieszkałam z chłopakiem. Otóż jest on barmanem, oboje pracujemy za granicą i od czasu do czasu wychodzi z kolegami na bilarda i przysłowiowe piwko, czasem piwko plus jakiś drink. Nie wraca pijany, zataczający się jak kiedyś mój ojciec. Czasem jak ma wolny dzień, kupuje sobie 2 piwka i wypija do obiadu. Ale to też nie zawsze. Widzę, że alkohol jest obecny w jego życiu, że lubi od czasu do czasu wypić coś fajnego, z klasą. Czy on jest osobą pijącą normalnie? Od kiedy można mówić o 'nienormalności'? Mam czasem wrażenie, że to ja panikuję i myślę sobie, że jest on na dobrej drodze do uzależnienia. Mówię mu o tym, ale on nie rozumnie do końca moich obaw i uważa, że niesłusznie panikuję. Osobiście nienawidzę alkoholu, bo wiem ile krzywdy potrafi wyrządzić, nie lubię obecności alkoholu w domu, w lodówce. Zauważyłam, że jestem bardzo wrażliwa na ten temat chyba przewrażliwiona. Ale przecież wszystko dla ludzi prawda? Przecież nie każdy lubiący wypić jest uzależniony. Kiedy się nim staje? Będę wdzięczna za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Wydaje się dość oczywiste, że nie każda osoba pijąca alkohol jest od niego uzależniona, w praktyce jednak trudno jest czasem ustalić granicę normalnego picia, picia szkodliwego oraz uzależnienia od alkoholu. Jest to tym trudniejsze, gdy ocena jest dokonywana bez danych uzyskiwanych bezpośrednio od samego pacjenta. Podaje Pani zbyt mało danych na ten temat, myślę że może też Pani po prostu nie wiedzieć, ile dokładnie partner pije. Uważa się, że mężczyzna, który spożywa więcej niż 60 g alkoholu dziennie pije w sposób szkodliwy, a ponadto istnieje duża szansa na to, że jest osobą uzależnioną.

Zespół uzależnienia od alkoholu, zgodnie z kryteriami zawartymi w 10 edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD 10) należy definiować jako wystąpienie przynajmniej trzech z następujących objawów, w okresie przynajmniej jednego miesiąca lub w ciągu ostatniego roku w kilkukrotnych okresach krótszych niż miesiąc:
1.Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia ("głód alkoholowy").
2.Upośledzenie zdolności kontrolowania zachowań związanych z piciem (upośledzenie zdolności powstrzymywania się od picia, trudności w zakończeniu picia, trudności w ograniczaniu ilości wypijanego alkoholu).
3.Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego w sytuacji ograniczenia lub przerywania picia (drżenie, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, niepokój, w krańcowej postaci majaczenie drżenne) lub używanie alkoholu w celu uwolnienia się od objawów abstynencyjnych.
4.Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu, potrzeba spożywania zwiększonych dawek dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.
5.Koncentracja życia wokół picia kosztem zainteresowań i obowiązków.
6.Uporczywe picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia. Na podstawie Pani opisu można podejrzewać, że mąż spożywa coraz więcej alkoholu i traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i odczuwa głód picia.
W praktyce kluczowe dla rozpoznania uzależnienia jest przede wszystkim występowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jeśli jednak przerwy w piciu są nie dłuższe niż jeden dzień, to może to być zbyt krótki czas na rozwinięcie się tego typu objawów. Zespół abstynencyjny osiąga największe nasilenie w ciągu 3-4 dni abstynencji.
Informacje na temat faz alkoholizmu może Pani znaleźć na stronie naszego portalu: http://portal.abczdrowie.pl/fazy-alkoholizmu . Jeśli myśli Pani, że alkoholizm ojca może wpływać na Pani życie (np. wiązać się z potrzebą nadmiernej kontroli i poczucia odpowiedzialności za partnera), to polecam terapię DDA: http://www.dda.pl/
Z pozdrowieniami