Czy to wina jelit czy efekt jojo?

25 lat, 163 cm wzrostu, 59,5 kg. Od 7 miesięcy jestem na diecie i schudłam z 72 kg. Najpierw dieta 1400 kcal, a od 3 tygodni 1600. Ćwiczę 3-4 x tyg po 45 min jazdę na rowerze stacjonarnym. W sobotę waga pokazała 59,5 kg. Od tego czasu pilnuje bardzo, aby nie jeść mniej niż 1600 kcal, bo wcześniej się to zdarzało. 5 posilkow o podobnych porach. W ciągu 3 dni waga systematycznie rośnie: 59,6 } 59,9, a dzisiaj 60kg. Czy to efekt jojo? Czy może zwieszenia porcji i to wina jelit?

Dzień dobry,
Z Pani opisu wynika, że efekt jo-jo nie powinien nastąpić. Faktycznie 1400 kcal to niezbyt wiele biorąc jeszcze w dodatku pod uwagę Pani aktywność, i mogło to spowodować zachwiania metabolizmu. Jednak 1600 kcal nadal nie pokrywa Pani całkowitego zapotrzebowania. Wahania wagi w granicach 1-2 kg są czymś naturalnym i są związane także np. z cyklem miesięcznym, czasem z jakiegoś innego powodu zatrzymuje się woda w organizmie. Proszę jeszcze obserwować organizm przez tydzień/dwa. Obstawiam, że waga się ureguluje.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

W Pani przypadku nie ma efektu jo-jo. Wahania są zbyt małe. Niewielkie wahania wagi w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca są zjawiskiem naturalnym i dość powszechnym. Mogą wynikać z:
- zatrzymania wody w organizmie
- zaparcia, problemy z wypróżnieniem
- przed miesiączką oraz na początku cyklu, masa ciała może wzrosnąć nawet o 2 kilogramy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi oraz zwiększonym gromadzeniem wspomnianej wyżej wody przez organizm w tym okresie
Nie jest zalecane codzienne ważenie lub dokonywanie pomiarów kilka razy w ciągu dnia. Jeśli stosujemy dietę odchudzającą, warto ważyć się raz na 1–2 tygodnie. Bardzo ważne jest, aby ważyć się zawsze o tej samej porze dnia. Najlepiej jest dokonywać tego rano, na czczo. Ważenie powinno odbywać się bez ubrania lub ewentualnie w bieliźnie.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/