Czy to wina zaburzeń czy nieodpowiedniej formy terapii?

Diagnoza: zab. depresyjno-lękowe, zab. odżywiania, skłonność do zachować autoagresywnych i samobójczych. Od 3 lat leczę się farmakologicznie, jestem pod opieką psychiatry, 2 lata chodziłam na terapię (psychodynamiczna), którą przerwałam w zeszłym roku (milczałam, miałam poczucie, że stoję w miejscu, blokuję się, nie potrafię przywiązać, otworzyć i zaufać). Chcę wrócić na terapię. Warto wybrać tego samego terapeutę? To, że tak trudno mówić to wina zaburzeń czy nieodpowiedniej formy terapii?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Terapia psychodynamiczna ma to do siebie, że nie trwa krótko. Myślę jednak, że warto poszukać psychoterapeuty pracującego w innym podejściu. W opisanych przez Panią zaburzeniach bardzo skuteczne jest podejście poznawczo-behawioralne lub integracyjne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Jeżeli chce Pani wrócić na terapię to znaczy, że jednak dostrzega Pani sens terapii, na którą chodziła Pani dwa lata. Może warto spróbować wrócić na tą terapię i powiedzieć o swoich trudnościach, uczuciach, zanim zmieni Pani terapeutę i będzie rozpoczynać cały proces od początku. Psychoterapia psychodynamiczna jest właściwą formą terapii przy opisanych przez Panią problemach. Trudności w zaufaniu, otwartości, przywiązaniu, które Pani opisała, które ujawniły się w relacji z terapeutą, mają bardzo ważną wartość diagnostyczną w terapii i mogą być bardzo pomocne w Pani dalszym leczeniu, jeżeli tylko zrobi to Pani dla siebie i odważy o tym powiedzieć terapeucie.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Widera-Kędryna

Praca nad opisanymi przez Panią zaburzeniami wymaga czasu a żeby terapia mogła przynosić skutki, powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta. Nurt psychodynamiczny przynosi bardzo dobre efekty u osób, które nie mają problemu z otwarciem się i mówieniem o sobie i swoich odczuciach.
To bardzo dobrze, że chce Pani znowu podjąć terapię, ale sugerowałabym zmianę terapeuty i podejścia. W Pani przypadku sprawdzić by się mogła terapia poznawczo-behawioralne, nastawiona na zmianę myślenia a co za tym idzie zachowania i odbierania rzeczywistości.

Pozdrawiam serdecznie.