Czy to za mała dawka leku Dexilant?

Witam od miesiąca biorę lek dexilant 30 otóż ten lek mi trochę pomaga ponieważ nie mam już aż tak mdłości zgagi lecz jeszcze jak np zjem jakieś kanapki czy miskę zupy to czuję taka ociazalosc na żołądku pojawiają się też czasami takie zarzynanie w nadbrzuszu nie jest to ból tylko dziwne uczucie. Chciałabym się doradzić ponieważ dexilant od gastrolog miałam przepisany 60g lecz recepta straciła ważność a rodzinny wypisał mi 30g czy to może za mała dawka? Jestem osobą nerwowa co nasila dolegliwości

Dzień dobry,

Jeśli ma Pani dawkę o połowę mniejszą od zalecanej przez gastrologa, to proponowałbym stosowanie leku rano na czczo i przed snem (dawka sumaryczna będzie identyczna jak zalecona przez gastrologa). Czy lekarz badając fizykalnie Pani brzuch wyczuł w badaniu jakieś nieprawidłowości? Jeśli ma Pani dodatkowo problemy z wypróżnieniami - luźne stolce lub zaparcia, warto rozważyć dodatkowe leczenie. Jeśli dolegliwości nie ustąpią pomimo leczenia, warto wówczas rozważyć wykonanie badań endoskopowych.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych