Czy to zaburzenia hormonalne? Coś poważnego?

Witam,

mam 15 lat, od 13. roku życia miesiączkuję bardzo nieregularnie, mniej więcej co pół roku. Pierwsza miesiączka była w styczniu 2009, druga po pół roku, jakoś w czerwcu bądź lipcu, potem po miesiącu i znów jakoś po pół roku w lutym 2010 i kolejne znów po pół roku w czerwcu, a następnie w październiku plamienie, małe i przez 2 dni i ostatnia w listopadzie. Jest grudzień, a miesiączka znów się nie pojawia. Zawsze trwała po 7 dni, a ostatnio 5. Ponadto mam owłosienie na brzuchu - cały w czarniutkich włoskach, no a na jego środku dość mocno, tak samo w miejscach intymnych - włosy są za długie. Mam bardzo małe piersi, lecz figurę "gruszki", więc może to normalne. Byłam u ginekologa, a doktor powiedział abym przyszła w wieku 16 lat. Boję się, że to może za późno. On zrobił tylko USG i powiedział, że wszystko jest jeszcze małe. Ja wiem, że jest małe, ale boję się, że to mogą być objawy bezpłodności w przyszłości oraz że kiedyś już nie zaradzę moim małym piersiom, a teraz może jeszcze można te tabletki itp., ale ja się nie znam…

Proszę o pomoc, Ula

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Podczas pierwszych 2-3 lat od pojawienia się menarche, czyli pierwszej miesiączki cykle menstruacyjne mogą być nieregularne. Jest to naturalnie występujące zjawisko.
Owłosienie na brzuchu nie powinno się pojawiać u dziewczynek, jednakże aby stwierdzić czy rzeczywiście istnieją odmienności od prawidłowego dojrzewania należy przeprowadzić dokładne badania fizykalne.
Proponuję pozostać pod opieką ginekologa, w tej chwili nie ma obaw co do przyszłej płodności, jest zbyt wcześnie aby wnioskować o zaburzeniach płodności. Proponuję poczekać na kolejne badanie USG. Cykle menstruacyjne prawdopodobnie się unormują niedługo lub chociaż zbliżą do pewnej regularności.

Redakcja abcZdrowie.pl