Czy to zdrowo chudnąć kilogram w ciągu 2 dni?

Mam na imię Karolina, mam 18 lat, ważę 66kg przy wzroście 166cm. Chodzę na długie spacery, ciągle się ruszam. Czy jeśli bym ograniczyła jedzenie tzn. np dziennie jadła tylko jabłka, kisiel i 2 kanapki na dzień i pila dużo wody dziennie, czy to by było, że się głodzę? Czy będę miała po tym efekt jojo? Zauważyłam, że po 2 dniach chudnę 1kg. Tylko nie wiem czy później mi nie będzie coś dolegać, że będę się źle czuć albo coś w tym stylu. Proszę o pomoc, pozdrawiam

Witam,

Prawidłowa utrata masy ciała to od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia. Jeśli więc chudniesz 1 kg w ciągu 2 dni może to wywołać efekt jojo.
Twój jadłospis jest nieprawidłowy i na dłuższą metę może doprowadzić nie tylko do efektu jojo, ale i do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek diety powinnaś zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, wprowadzić je do swojego jadłospisu a na pewno zauważysz korzystne skutki w postaci utraty kilogramów.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe. Musisz jednak pamiętać o tym, że niektóre produkty należy wyeliminować na stałe (słodycze, produkty typu fast-food). Jeśli jednak słodycze są nieodzownym elementem Twojego jadłospisu i nie potrafisz się bez nich obejść, aby nie doprowadzić do efektu jojo powinnaś stosować ich zamienniki (galaretka, owoce, baton muslei- nie częściej niż raz na tydzień, oprócz owoców).

Powinnaś wiedzieć, że codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Pozdrawiam.