Czy to, że nie widać zarodka powinno mnie martwić?

Mam 28 lat i jestem w mojej pierwszej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 5.08.10. 17.10 byłam na badaniu usg i nie widać było zarodka. 20.10 (wczoraj) robiłam badanie na b-hcg i wyszło 23 107. Następną wizytę mam na 24.10. Ostatnio jednak moja pani ginekolog właściwie nic nie powiedziala i dlatego mam pytanie: czy to, że nie było widać zarodka jest martwiące? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W szóstym tygodniu, licząc od daty ostatniej miesiączki, zarodek powinien być już widoczny. Mogło się jednak tak zdarzyć, że owulacja wystąpiła u Pani nieco później niż w zakładane 14 dni od daty miesiączki. W takim przypadku ciąża jest faktycznie młodsza, niż wynikałoby to z daty miesiączki.

Jeżeli miewa Pani nieregularne miesiączki, to taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna. Może Pani przeprowadzić kolejne badanie poziomu bHCG, aby stwierdzić czy prawodłowo przyrasta. Po samym jego poziomie nie sposób ocenić wieku ciąży, gdyż normy są bardzo szerokie.

Pozdrawiam serdecznie!