Czy to zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Witam!
Mam pytanie, czy są możliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego dwa tygodnie przed miesiączką?! Ja właśnie takie odczuwam, jestem w 16 dniu cyklu, a brzuch mam wielki jak balon, na nogach zaczynają mi się robić obrzęki i ten straszny ból piersi oraz ich obrzęk, nawet czuję nasilenie astmy, na którą choruję, czy to normalne?
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z technicznego punktu widzenia, jeśli nie odczuwa Pani dolegliwości psychicznych (rozdrażnienie, obniżenie nastroju, nieuzasadnione niezadowolenie), a jedynie objawy somatyczne, to nie można mówić o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Nie zmienia to faktu, że Pani objawy mogą być związane z przemianami hormonalnymi charakterystycznymi dla drugiej fazy cyklu.

Sam zespół napięcia przedmiesiączkowego może pojawić się tuż po owulacji, na początku fazy lutealnej cyklu. Przy cyklu 28-dniowym może być to jak najbardziej 16 dzień cyklu. Ma on zaklasyfikowane ponad 200 objawów, wśród których znajdują się te wymienione przez Panią. Niestety jego dokładna przyczyna nie jest znana, a poziomy hormonów płciowych pozostają często w normie u cierpiących nań kobiet.

Jeśli zespół występuje w skali utrudniającej normalne funkcjonowanie, stosuje się antykoncepcję hormonalną, przy której zwykle ustępują objawy somatyczne lub/oraz leki poprawiające nastrój.

Pozdrawiam serdecznie!