Czy to zespół Tourette’a, czy zaburzenia psychiczne i tik?

Witam, mam chłopaka od ponad 2 lat. W przeszlosci, gdy był nastolatkiem (teraz ma 21 lat) nadużywał, był uzależniony od dopalaczy, wczesniej często br amfetaminę, metamfetaminę. Posiada on tik - mianowicie, gdy sie śmieje (wtedy najczęściej) bądź podczas normalnej rozmowy czy kłótni (nie ma to nasilenia wtedy) mruga jednym okiem. Podczas kłótni potrafi sie bardzo zdenerwować, mówi wtedy najgorsze rzeczy, wyzywa mnie, przeklina, a po jakims czasie gdy juz sie uspokoi, mówi ze nad tym nie panuje, ze większość rzeczy to fałsz, które wypowiada, a mówi to, by tylko zrobic mi na zlosc? Moje pytanie: czy to zespół Tourette’a, czy zaburzenia psychiczne i tik? Nie wiem jak to wszystko odbierac

Dzień dobry,
opisany przez Panią przypadek nie wygląda na Zespół Tourett'a, gdyż ten charakteryzuje się obecnością wielu tików ruchowych oraz pojedynczych lub mnogich tików wokalnych choć niekoniecznie współistniejących. Objawy tej choroby muszą wystąpić przed 18 rokiem życia. Charakterystyczne jest to, że tiki występują wiele razy w ciągu dnia, na ogół codziennie lub z przerwami, przy czym przerwy nie przekraczają trzech miesięcy. Choroba ta wpływa na wyraźne zaburzenie funkcjonowania chorego w społeczeństwie, w szkole, w pracy, a także w innych ważnych sferach życia. Z tego co Pani pisze problemy wynikają z trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Proszę namówić partnera na wizytę u psychiatry, który pomoże zdiagnozować jego problem.