Czy to zwyrodnienie w siatkówce?

Witam, tydzień temu poczułam silne ukłucie punktowe pod okiem oraz "smugę" na kawałku lewego oka. Trzy dni później w tym samym miejscu zauważyłam, że widzę dziwnie, tzn. jak patrzę w bok to widzę "jak przez lupę", np. linia prosta nie jest prosta, tylko na kawałku półokrągła. Mam to do teraz. Poleciałam pilnie do okulisty i powiedział, że mam udać się do szpitala, bo to zapalenie siatkówki. Tam okazało się, że to nie zapalenie, a że mam liczne zmiany zwyrodnieniowe w obu oczach, a w lewym wylew krwi. Miałam badanie OTC i na lewym oku są zmiany. Miałam badania w kierunku boreliozy, toksoplazmozy, cukrzycy, morfologia, ob i wszystkie dobre. Jedynie, że przebyłam CMV. Ale to miałam też wcześniej robione i też wyszło, że przeszłam CMV w III.2009r.

Teraz w środę mam mieć angiografię, ale lekarz stwierdził, że nie wie czy zrobi, bo jestem alergikiem, a badanie dobrze byłoby zrobić. Jak spytałam co dalej, to powiedział, że nie wiedzą co jest przyczyną. Co może być przyczyną? Nie wiem czy powinnam udać się do innego specjalisty. Co robić, bo czuję się bezradna. Jaka może być przyczyna? I czy zejdzie mi ta zmiana na oku, bo jest to denerwujące, że nie widzę linii prostej.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

W swoim mailu poruszyła Pani kilka różnych problemów, nieco je ze sobą mieszając. Zacznę może od zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Dotyczą one tzw. obwodu siatkówki, czyli też obwodowego pola widzenia. Częściej spotykane są u osób krótkowzrocznych. Zmiany zwyrodnieniowe same w sobie nie dają żadnych objawów, ale mogą skutkować powikłaniami jak: przerwanie siatkówki z jej odwarstwieniem i przerwanie naczynia (do czego doszło u Pani, skoro stwierdzono wylew krwi do ciała szklistego).

Natomiast krzywienie się linii i wynik OCT wskazują na patologię centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej. Do najczęstszych przyczyn zależnie od wieku można wymienić: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) u osób starszych, centralną makulopatię surowiczą u osób młodych oraz różne niespecyficzne stany przebiegające z obrzękiem tej części siatkówki.

Myślę, że faktycznie wynik angiografii mógłby nieco naprowadzić lekarza na właściwe rozpoznanie. Chcę też powiedzieć, że jest wiele chorób oka, w tym plamki żółtej, których przyczyn nie udało się dotychczas stwierdzić. Konsultacja u innego okulisty na pewno nie zaszkodzi, ale może też warto udać się do stomatologa i laryngologa, by wykluczyć stany zapalne zębów i zatok obocznych nosa.

Pozdrawiam

Witam.
Zmiany zwyrodnieniowe siatkówki mogą powstawać po przebytym CMV. Proponuję też udać się do innego okulisty , który zajmuję się chorobami siatkówki.
Pozdrawiam