Czy toczeń może mieć podobne objawy jak neuroborelioza?

Czy toczeń może mieć podobne objawy jak neurobolerioza,ponieważ u mnie rozpoznano na podstawie punkcji lędźwiowej kręgosłupa.Mam bóle i opuchnięte kończyny dolne. do tego paraliż kończyn dolnych.Przy tym często i obficie oddaje mocz.W moczu obecność białka i licznych bakterii,na twarzy często przez parę godziń wystepuje u mnie rumień w okolicy nosa,odczuwam tez palenie oczu i czoła.Przy nosie jes opuchlizna.Nos jest tez czerwony,robi sie bardziej krzywy.Czy objawy na twarzy mogą być od tocznia?

Milena Lubowicz

Objawy na twarzy, które Pani opisuje są dosyć charakterystyczne dla tocznia. Natomiast żeby rozpoznać tę chorobę konieczne jest spełnienie co najmniej 4 z 11 objawów ustalonych przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne. W diagnostyce i leczeniu tej choroby specjalizuje się Oddział Reumatologii ( w Bydgoszczy Szpital im. Biziela) oraz Oddział Nefrologii (Szpital im. Jurasza).
Pozdrawiam