Czy tolerancja glukozy może się zmieniać?

Witam, przy podejrzeniu PCOS miałam wykonaną krzywą cukrową, która wyszła nieprawidłowo - glukoza na czczo dobra, ale po 2 godzinach od obciążenia glukozą 75 g wynik wskazywał na nietolerancję glukozy (156 mg). Wykonałam to badanie drugi raz dla potwierdzenia i tym razem wynik był prawidłowy (122 mg w 2 godzinie badania). Chciałabym zapytać czy to, że podczas pierwszego badania glukoza była niedokładnie rozpuszczona i płyn był nieklarowny, wręcz grudkowaty mogło wpłynąć na fałszywy wynik pierwszego badania? Czy tolerancja glukozy może się zmieniać - odstęp między badaniami wynosił 1 miesiąc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Doustny test tolerancji glukozy (OGTT), czyli popularnie nazywana krzywa cukrowa, wykonywany jest w celu wykrycia cukrzycy lub nieprawidłowej tolerancji glukozy.

Prawidłowo test powinien być wykonywany na czczo po 8-godzinnej przerwie od spożywania ostatniego posiłku. W dniach poprzedzających badanie należy odżywiać się jak dotychczas.

Najpierw oznacza się poziom cukru na czczo. Następnie wypija się roztwór glukozy. Glukoza powinna się rozpuścić w płynie, który należy spożyć w przeciągu kilku minut. Po dwóch godzinach ponownie oznaczamy poziom glikemii. W przeciągu tych 2 godzin nie należy przyjmować posiłków, płynów ani palić papierosów. Zabroniony jest wysiłek fizyczny.

Prawidłowe wyniki to na czczo poziom glikemii poniżej 100 mg/dl, po 120 minutach poniżej 140 mg/dl.

W Pani przypadku nie można wykluczyć, że nieprawidłowe rozpuszczenie wpłynęło na wynik, proponuję ponownie wykonać badanie - wówczas będzie Pani miała pewność co do wyniku.

Na gospodarkę węglowodanową mają wpływ niektóre czynniki - między innymi wysiłek fizyczny, spadek lub wzrost masy ciała, stres. Trudno mi określić, jak było w Pani przypadku.

Polecam Pani jeszcze artykuł zamieszczony na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/doustny-test-tolerancji-glukozy

Pozdrawiam