Czy torbiel ciałka żółtego jest niebezpieczny w ciąży?

Witam. Wykryto u mnie w zeszłym tygodniu torbiel na jajniku wielkości 10cm. Obecnie jestem w 7 tc. Boję się, bo torbiel przez ten tydzień nie zmniejszyła się, tylko podrosła 10,2. Co się stanie jeśli będę musiała poddać się laparoskopii wcześniej niż przed 12tc (czytałam, że wtedy jest to bardziej bezpieczne).

Czy grozi coś dziecku jeśli będzie to musiało nastąpić wcześniej? Czy jest szansa, że jeszcze sie wchłonie? Biorę d***, może to źle? Czy mam wpływ na skręcenie się torbieli?

Z góry dziękuje za odpowiedz

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na pewno torbiel musi być na bieżąco monitorowana przez lekarza. Jeżeli będzie się powiększać i przeszkadzać ciąży w rozwoju, to musi być bezwzględnie usunięta. Torbiel tej wielkości na pewno się nie wchłonie sama. Czasem udaje się doczekać do porodu i usunąć torbiel przy okazji cięcia cesarskiego, do którego wskazaniem bywa uciśnięcie kanału rodnego przez torbiel. Musi Pani zaufać swojemu lekarzowi, który będzie najbardziej władny podjąć właściwą decyzję.

Pozdrawiam serdecznie!