Kobieta

Witam. Już pisałam wcześniej w podobnym wątku. Parę miesięcy temu zostały mi przypisane tabletki antykoncepcyjne, główną przyczyną rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych były zaburzenie hormonalne. Moje cykle zazwyczaj trwały 34 dni. W marcu krwawienie wystąpiło w połowie cyklu, krwawienie było skąpe, miało jasny lub ciemnobrązowy kolor. Zmartwiło mnie to i udałam się do ginekologa, który po badaniu USG stwierdził zaburzenia hormonalne i aby uregulować cykl przepisał tabletki antykoncepcyjne. Miałam brać tabletki przez miesiąc, a następnie udać sie do lekarza. Doczytałam sobie, a także Państwo udzielili mi odpowiedzi, że prawdopodobnie mogłam mieć torbiel czynnościową. Po tabletkach miesiączka wróciła do normy, nie zgłosiłam się do lekarza. W tym miesiącu okres wystąpił w terminie, ale mam bardzo skąpe, gęste krwawienie, krwawieniu towarzyszą skrzepy. Odczuwam lekkie kłucie w jajnikach. Musze zaznaczyć, ze miałam zapalenie cewki moczowej, ktore wystąpilo po stosunku przed miesiączką. Zapisałam się do lekarza, ale chciałabym się trochę orientować w temacie, zanim udam się do lekarza. Czy to może być ponowne ukształtowanie się trobieli czynnościowej? Czy coś innego? Jakie mogą być skutki, powikłania? Czy są inne metody leczenia torbieli poza środkami antykoncepcyjnymi, hormonalnymi (nie chce wiecej przyjmować tabletek antykoncepcyjnych ani środków hormonalnych, nie podoba mi się, w jaki sposób działają na mój organizm)? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

W pierwszej kolejności - nim dojdzie się do sposobów leczenia, powikłań itp. torbieli czynnościowej, trzeba by było mieć pewność, że ona rzeczywiście jest. Aby to stwierdzić, należy wykonać badanie usg przezpochwowe - najlepiej w środku cyklu (tuż po okresie taka torbiel się zmniejsza). Nie rozumiem, jak ginekolog w czasie usg stwierdził zaburzenia hormonalne? Jakie były przesłanki?

Najlepszym sposobem by to stwierdzić są badania z surowicy krwi - w pierwszej kolejności zalecałabym ocenę progesteronu i prolaktyny.

W leczeniu torbieli czynnościowych prócz antykoncepcji hormonalnej, najlepszym sposobem leczenia jest ciąża. W razie jej powiększania, bądź obecności objawów - można operować torbiel laparoskopowo.

Również podczas prawidłowej miesiączki mogą pojawiać się skrzepy - nie oznacza to żadnej patologii.

Serdecznie pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Antykoncepcja – Antykoncepcja sprawia, że ludzie mają coraz większy wpływ na tak zwane świadome planowanie rodziny. Metody antykoncepcyjne umożliwiają regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki, zarówno dla nowego członka rodziny, jak i samych przyszłych rodziców.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach