Czy torbiel na jajniku może oznaczać raka?

Witam, moja mama była dziś na badaniu ginekologicznym. Robi je regularnie. Wyszło, że ma torbiel na jajniku wielkości 4,4cm. Miała ją już rok temu i wielkość się nie zmieniła. Lekarz natomiast kazał zrobić badania krwi i od razu markery rakowe. Powiedział, że z racji wieku mamy 63lata najlepiej byłoby usunąć torbiel i raczej ze wszystkim innym. Czy jest się czym martwić? Czy może to oznaczać raka? Bardzo się martwię. Proszę o odpowiedz.

Obecność torbieli nie zawsze oznacza raka jajnika. Dlatego konieczne jest oznaczenie markerów jajnikowych Ca125 i HE4 na podstawie którego określa się ryzyko ewentualnej zmiany złośliwej. Z Pani wypowiedzi wynika, że zmiana na jajniku utrzymuje się od ponad roku i nie powiększa się , co może sugerować zmianę łagodną.