Czy torbiel na jajniku stwarza zagrożenie dla rozwijającego się płodu?

Witam, moje pytanie dotyczy torbieli na jajniku. Mam 27 lat, 29 grudnia poroniłam, to była moja pierwsza ciąża, 11 tydzień. Było to poronienie samoistne, całkowite. W połowie stycznia miałam robione dwa razy USG dopochwowo, ale wtedy lekarz nie widział żadnej torbieli, wszystko wyglądało dobrze. Pod koniec lutego udałam się do innego lekarza ginekologa, żeby się upewnić, czy mogę bez problemu zajść ponownie w ciążę. Lekarz po badaniu USG powiedział, że mam torbiel na prawym jajniku 3,8 cm na 3,2 cm. Wykonałam badanie CA 125 i wynik wyniósł 14. Lekarz zalecił mi przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez 3 miesiące i potem ponowne skontrolowanie czy oby się nie powiększyła. Zapytałam co się stanie jak zajdę teraz w ciążę, odpowiedział że są duże szanse, że znowu poronię. Dodam, że przed ciążą miałam raczej regularne miesiączki, co 29-32 dni. Kilka dni przed okresem mam plamienia i lekkie bóle jajników.

W ciążę zaszłam szybko, w czasie drugiego cyklu starań. Dużo czytałam o torbielach i wiem, że wiele kobiet je ma, będąc w ciąży. Niektórzy lekarze zalecają nawet zajście w ciążę kobietom, które mają torbiele. Zaczęłam brać tabletki Microgynon 30 i szczerze to nie mam przekonania co do słuszności ich brania. Czy mając torbiel jajnika zajście w ciążę jest niebezpieczne dla dziecka? Czy konieczne jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych? Czy na prawdę są duże szanse, że znowu poronię?

Proszę o pomoc.

Witam!

Większość stwierdzanych torbieli jajnika to torbiele czynnościowe, powstałe w trakcie cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak w przypadku nierównowagi hormonalnej, kiedy to zakłócone zostaną procesy zachodzące normalnie podczas cyklu. Zwykle jest tak, że w pierwszej fazie pęcherzyk Graafa ulega przygotowaniu do owulacji, następnie pęka uwalniając komórkę jajową, a w jego miejscu powstaje ciałko żółte, które zanika jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę. Torbiel może powstać na bazie niepęknietego pęcherzyka lub ciałka żółtego, które się powiększają. Zwykle takie torbiele ustępują samoistnie, w trakcie kilku cykli. Aby przyspieszyć ten proces można zastosować tabletki antykoncepcyjne. Oczywiście w każdym z tych przypadków należy pozostawać w stałej kontroli ginekologicznej. Sama torbiel nie jest przeciwwskazaniem do ciąży jednak w przypadku występowanie nierównowagi hormonalnej istnieje ryzyko kolejnego poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!