Czy torbiele w piersiach muszą być zawsze usuwane?

Mam 35 lat, po urodzeniu dziecka zrobił mi się w piersiach zastój pokarmu, były strasznie nabrzmiałe i bolesne. Dziecko karmiłam tylko miesiąc, gdyż powoli zanikał mi pokarm (tak mi się wydawało). W tej chwili (po 3 miesiącach) wyczułam w piersiach zgrubienia, zrobiłam usg. W piersi prawej na godz. 10 torbiel śr. 53 mm. W piersi lewej na godz. 2 torbiel śr. 30 mm. Nie stwierdzam cech rozrostu torbieli wewnątrz, przewody mlekowe nieposzerzone. Doły pachowe wolne. Proszę o poradę, gdyż strasznie się boję (piersi mnie nie bolą tylko tyle, że wyczuwam zgrubienie - w pierwszej ciąży też tak miałam i samo mi zginęło). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

W przypadku prostych torbieli (o jednym świetle) zabiegiem jednocześnie diagnostycznym jak i leczącym jest biopsja cienkoigłowa. Pozwala na aspirację płynu z wnętrza torbieli, a opróżniona torbiel zazwyczaj zarasta samoistnie. Zabieg operacyjny zazwyczaj proponuje się w przypadku torbieli podejrzanych (wielokomorowych lub z dodatkowymi echami w środku).
Proszę skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie